موسسه بین المللی پژوهشی پیشگامان فناوران جاوید ایرانیان

اعزام دانشجو به استرالیا
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

کشور چین در منطقه شرق آسیا واقع شده است و بعد از روسیه، دومین کشور پهناور در این قاره به حساب می آید. این کشوربا کشورهای روسیه، مغولستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان، پاکستان، هندوستان، نپال، بوتان، برمه، ویتنام، کره شمالی دارای مرز مشترک می باشد. دریای چین ش رقی، دریای زرد، و آبهای آزاد کشور چین را احاطه کرده‌ است.

تنوع آب و هوایی در این کشور به گونه ای است که از مناطق گرمسیر و بارانی در جنوب تا بسیار سردسیر در شمال را شامل می‌شود به گونه ای که جشنواره یخی هاربین شهرت جهانی دارد.

منطقه هند و چین دومین خواستگاه تمدن بشری می باشند. چینی ها پیش از اروپائیان دستگاه چاپ را اختراع کرده و اولین افرادی هستند که از صنعت کاغذ برای نوشتن استفاده کرده اند.

سیستم حکومتی چین پس از انقلاب مردمی از پادشاهی به جمهوری تبديل و در سال ۱۹۱۲ اولین جمهوری تأسیس و سون یات سن اولین رئیس جمهور اين كشورشد. سون یات سن را باید «پدر چین مدرن» نامید.

مائو تسه تونگ حزب کمونیست چین در سال ۱۹۲۱ میلادی تأسیس نموده و با رهبری مبارزات مردم این کشور رهبری چین بزرگ را بر عهده گرفت و در سال 1949جمهوری خلق چین را تأسیس نمود.

از سال ۱۹۵۶، حزب کمونیست چین و کنگره سراسری این کشور عهده دار برنامه ریزی های کلان این کشور را بر عهده دارد. اتفاقات سیاسی که بعد از روی کار آمدن حزب کمونیست چین و از جمله تسویه حسابهای درون حزبی این کشور اماده رویارویی با چهره جدید و دنیای واقعی نمود و باید گفت که از سال ۱۹۷۶، چین به دوره نوین توسعه تاریخی و سیاسی و اقتصادی خود وارد شده است.

دنگ شیائوپنگ در سال 1979 با اجرای سیاستهای درب های بازاصلاحات بزرگی را به اجرا درآورد که در پی آن این کشور با پیگیری یک اقتصاد مدرن سریع ترین رشد اقتصادی دنیا را تجربه کرده به دستآورد‌های چشمگیری نائل آمده است‌ .

در حال حاضر کشور چین را باید به عنوان یکی از قطب‌های اقتصادی و سیاسی که نقش تعیین کننده‌ای در سطح جهانی به ویژه در معادلات سیاسی منطقه شرق آسیا وجهان ايفاء می کند؛ به حساب آورد.

چرا چین؟

سوالی که امروز پاسخ به آن بسار ساده است. چین کشوری با رشد اقتصادی بی نظیر و سریع که با برنامه بلند مدتی از دوران پس از مائو و سیاست های بنیادی دن شیائو پینگ دنیا را مسحور خود کرده. حضور چین در عرصه بین الملل که با رویکردی مدارا گونه و سازنده است که با سیاست های هدف دار دراز مدتی در حوزه جهان، افریقا و بویژه منطقه آسیای مرکزی و همچنین نقطه اتصال مهم و منبع انرژی جهان یعنی خاورمیانه. از جمله مهمترین اینها احیای مجدد جاده ابریشم که نقطه اتصال تاریخی کشور های منطقه از لحاظ فرهنگی و اقتصادی است. و ایران در آن کشور استراتژیک و مهمی است. چین با توجه به سیاست رشد سریع، بسیار متکی به دانشگاه های خود به عنوان مکان تولید نظریه های مدون و کاربردی توسعه محور است. در حوزه تکنولوژی مقایسه ساده ای بین سیلیکون ولی قلب تکنولوژی امریکا و شنزن قلب تکنولوژِی چین بسیار راه گشا است. رتبه های جهانی دانشگاه های چین خود دلیل این مدعاست. سرمایه گذاری وسیع چین در حوزه جذب دانشجویان خارجی و ایجاد بورسیه های متعدد و طرح های تشویقی مختلف برای متقاضیان، راه اتصال به این غول اقتصادی را آسان تر ساخته است. طبیعت زیبا و چهار فصل چین تنوع بی نظیری دارد. از شمال سرد و خشک تا جنوب گرم و شرجی و شرق معتدل و غرب کوهپایه ای تا مرکز تفدیده و بیابانی. در کنار رفاه و توسعه شهری زندگی لذت بخشی را در دوران دانشجوی به همراه دارد.

معرفی اجمالی برخی از دانشگاه های برتر چین

دانشگاه پکن

این دانشگاه یکی از مطرح ترین دانشگاه های کشور بزرگ چین و آسیا محسوب می شود. این دانشگاه در فهرست دانشگاه های برتر و ممتاز معرفی شده توسط وزارت علوم تحقیقات و فناوری کشورمان قرار دارد. دانشگاه پکن در سال ۱۸۹۸ میلادی تاسیس شده است و ضمن اینکه یکی از دانشگاه های بزرگ و مطرح در چین و حتی آسیا محسوب می شود؛ نخستین دانشگاه ملی این کشور به حساب می شود. حضور سی و یک دانشکده با بیش از صد رشته در مقطع کارشناسی، و بیش از دویست رشته در مقطع کارشناسی ارشد و حدود دویست رشته در مقطع دکترا این دانشگاه را از موقعیت خاصی برخوردار کرده است. این دانشگاه با بیشتر دانشگاه های بزرگ دنیا قرارداد تبادل علمی و دانشجویی دارد و دانشجویان زیادی را از کشورهای مختلف پذیرا بوده است. مرکز آموزش زبان فارسی در این دانشگاه از جایگاه خاصی برخوردار است و اتاق ایران شناسی آن نیز مرکزی برای تبادلات علمی دو کشور ایران و چین است.

دانشگاه شین خوا

این دانشگاه در سال ۱۹۱۱تاسیس گردیده و یکی از دانشگاه های معتبر این کشور می باشد که دانشجویان زیادی را از سراسر دنیا به خود جذب کرده است. دانشگاه شین خوا نیز یکی از دانشگاه های معتبر چین است که در فهرست ممتاز وزارت علوم تحقیقات و فناوری قرار گرفت. رشته های تحصیلی متنوعی در مقطع لیسانس و فوق لیسانس و دکتر در این دانشگاه وجود دارد و به دلیل تدریس بعضی از این رشته ها به زبان انگلیسی، این دانشگاه را برای دانشجویان خارجی ممتاز کرده است.

دانشگاه فو دان

تاسیس این دانشگاه در سال ۱۹۰۵میلادی بوده است و از سال ۱۹۵۰، پذیرش دانشجویان خارجی را آغاز نموده است. این دانشگاه در شهر بندری و تجاری شانگهای چین واقع شده است. این دانشگاه هم یکی از معتبر ترین دانشگاه های این کشور بوده و با توجه به موقعیت خاص این دانشگاه ، بسیاری از چهره های سیاسی کشور چین از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند.

دانشگاه جیاو تون

این دانشگاه در شهر بسیار مهم چین، شانگهای، در سال ۱۸۹۶ میلادی تاسیس شده است و مستقیماً تحت نظر وزارت آموزش چین اداره می شود. در طول یک قرن اخیر، این دانشگاه بیش از یکصد هزار نفر افراد نخبه و کارآمد را به تربیت و تحویل جامعه داده است که از میان آنها می توان به آقای جیان زمینگ، رئیس جمهور اسبق این کشور اشاره نمود.

دانشگاه رن مین

از دیگر دانشگاه های معتبر چین میتوان به دانشگاه رن مین اشاره کرد که در سال ۱۹۳۷ میلادی تاسیس شده و هم اکنون بیش از ۲۰ هزار دانشجو را پذیرا می باشد.

دانشگاه شانتو

یکی دیگر از دانشگاه های معتبر چین، دانشگاه شانتو است. دانشکده پزشکی این دانشگاه با استقبال متقاضیان بین المللی تحصیل در رشته های پزشکی و پیرا پزشکی مواجه شده است.

 

سوالات متداول در مورد تحصیل در چین


تدریس در دانشگاهای چین به زبانی است ؟

پاسخ: در بسیاری از دانشگاه های چین، تحصیل در کلیه رشته ها در مقطع کارشناسی، به زبان چینی است و تعداد رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شود محدود است.

تحصیل به زبان چینی در مقطع کارشناسی ارشد چه فایده ای دارد؟

پاسخ: فردی میتواند مقطع کارشناسی ارشد را به زبان چینی بخواند که مسلط به زبان چینی باشد. این فرد قطعا اهمیت تحصیل به زبان چینی در قطب اول اقتصاد و صنعت آسیا را درک کرده است و فرصت های کاری و تحقیقاتی بسیاری در این کشور دانش بنیان پس از دانش آموختگی فراهم می شود.

مهم ترین فواید تحصیل در دانشگاه های ارزشیابی شده وزارت علوم در چین چیست؟

پاسخ: اطمینان به کیفیت و تراز علمی دانشگاه مقصد و دریافت ارز دانشجویی ماهانه ۱۰۰۰ هزار دلار به قیمت تبادلی و ارزشیابی و معادلسازی مدرک تحصیلی بعد از دانش اموختگی و استفاده مادی از آن در داخل کشور.

دانشگاه مورد نظر من مورد تایید وزارت علوم است. اما قصد دارم در شعبه دوبی آن تحصیل کنم. آیا اعتبار دارد؟

پاسخ: توجه داشته باشید که فهرست دانشگاه های ارزشیابی شده اداره کل دانش اموختگان وزارت علوم کشورمان در کشور چین، شامل شعبه های بین المللی دانشگاه های چینی نمی شود و در صورت تحصیل در این شعب، مدرک شما ارزشیابی و معادلسازی نخواهد شد.

هزینه شهریه دانشگاه های چین از دانشگاه های اقیانوسیه و اروپا ارزان تر است؟

پاسخ: دانشگاه به دانشگاه و رشته به رشته متفاوت است. اما در مجموع، هزینه تحصیل در رشته های فنی و مهندسی و پزشکی و پیرا پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه ها چین، به مراتب از تحصیل همین رشته ها در استرالیا، انگلستان، کانادا و ایالات متحده آمریکا کمتر است. علت هم در تعدد دانشگاه و مراکز آموزشی و کمک هزینه هایی که به دانشگاه ها و دانشجویان خارجی داده می شود میتوان جستجو کرد.

آیا بدون مدرک آیلتس و تافل هم میتوان پذیرش تحصیلی از دانشگاه ها چین گرفت؟

پاسخ: شرط ورود به دانشگاه های دولتی و خصوصی چین برای تحصیل در رشته های انگلیسی زبان، در اختیار داشتن مدرک زبان است. در صورتی که فاقد این مدرک هستید، میتوانید پذیرش مشروط گرفته و با طی دوره های زبان انگلیسی در دانشگاه مقصد، وارد دوره مربوطه شوید.

پیمایش به بالا