موسسه بین المللی پژوهشی پیشگامان فناوران جاوید ایرانیان

اعزام دانشجو به استرالیا
Previous slide
Next slide

در گفتگو با مهر اعلام شد؛

جدول بهترین دانشگاههای کشورهای بریکس/ چین در صدر

 
 
رئیس بخش علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز گفت: رتبه بندی دانشگاه های کشورهای عضو بریکس نو ظهور اقتصادی از سوی موسسه بین المللی تایمز اعلام شد.

جعفر مهراد در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: موسسات آموزش عالی چین در رتبه بندی بریکس و اقتصادهای نوظهور که توسط نظام رتبه بندی تایمز منتشر شده است نسبت به سایر کشورها برتری دارند.

وی افزود: براساس این رتبه بندی ۶ دانشگاه کشور چین جزء ۱۰ دانشگاه نخست قرار دارند.

رئیس بخش علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز خاطرنشان کرد: در این رتبه بندی که چهار سال متوالی است منتشر می شود، دانشگاه های پکن و شینهوا رتبه های اول و دوم را بخود اختصاص داده اند.

مهراد عنوان کرد: دانشگاه فودان با ۱۱ پله صعود در جایگاه ششم رتبه بندی امسال قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: چین در میان ۳۰۰ دانشگاه دارای ۵۲ دانشگاه برتر است. از این تعداد، ۴۴ دانشگاه در بین ۲۰۰ دانشگاه برتر قرار دارند که نسبت به سال گذشته پنج برابر افزایش را نشان می دهد.

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: هندوستان از نظر تعداد موسسات آموزش عالی که در این رتبه بندی گزارش شده است دارای ۲۷ دانشگاه ممتاز است که در راس آن انستیتو علوم هند در رتبه ۱۴ قرار دارد.

مهراد افزود: به نظر می رسد هندوستان به زودی نسبت به تایوان (دومین کشوری که در میان ۲۰۰ دانشگاه ممتاز بیشترین موسسه آموزش عالی دارد) پیشی خواهد گرفت.

وی عنوان کرد: در مجموع هندوستان دارای ۱۹ دانشگاه ممتاز در بین ۲۰۰ دانشگاه است که تعداد آنها در سال گذشته ۱۶ دانشگاه بود در حالی که تایوان دارای ۲۱ دانشگاه است و در سال گذشته تعداد آنهابه ۲۴ دانشگاه می رسید.

چهره ماندگار علمی کشور گفت: عملکرد سایر کشورهای بریکس، عمدتا به علت رقابت های فزاینده و در نتیجه گسترش فهرست جدول رتبه بندی از ۴۱ کشور به ۳۰۰ دانشگاه رو به کاهش است.

مهراد عنوان کرد: این فهرست در سال گذشته تنها حاوی ۲۰۰ دانشگاه ممتاز از ۳۵ کشور نوظهور اقتصادی بود.

وی افزود: براساس این رتبه بندی دانشگاه های کشور برزیل در میان ۱۰ دانشگاه نخست نیست و دانشگاه سائو پالو با ۴ رتبه سقوط در مقام ۱۳ این رتبه بندی قرار گرفته است.

این چهره ماندگار علمی اظهار داشت: این کشور در رتبه بندی حاضر دارای ۲۵ دانشگاه است که تعداد آنها در سال گذشته ۱۴ دانشگاه بود.

وی گفت: عملکرد روسیه پیچیده تر است در حالیکه ۱۰ دانشگاه از ۲۴ دانشگاه این کشور موقعیت خود را از دست داده اند، دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو رتبه سوم را در اختیار دارد.

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام افزود: براساس این رتبه بندی جایگاه موسسه فیزیک و فناوری مسکو نیز ۱۲ است که در سال گذشته تعداد دانشگاه های ممتاز روسیه در این رتبه بندی ۱۵ دانشگاه بود.

مهراد ادامه داد: از آفریقای جنوبی در سال جاری تنها دو دانشگاه در بین ۱۰ دانشگاه ممتاز مشاهده می شود که دانشگاه کیپ تاون در مقام چهارم و دانشگاه ویت واترسند در رتبه هشتم قرار دارد.

وی عنوان کرد: این کشور در مجموع دارای ۸ دانشگاه در بین ۳۰۰ دانشگاه برتر است.

به گفته بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام کشورهایی که به تازگی به این رتبه بندی پیوسته اند می توان به لتونی، تونس، بلغارستان، کرواسی، قبرس شمالی، فیلیپین و سریلانکا اشاره کرد.

مهراد تاکید کرد: رتبه بندی سال ۲۰۱۷ میلادی حاوی ۳۰۰ دانشگاه از کشورهای بریکس و اقتصادهای نوظهور است که در مجموع شامل ۴۱ کشور بود.

جدول دانشگاه های برتر کشورهای عضو بریکس

ردیف موسسه کشور
۱ پکن  چین
۲ شینگهوا  چین
۳ دانشگاه دولتی لومونوسف روسیه
۴ دانشگاه کیپ تاون  آفریقای جنوبی
۵ علوم و فناوری چین چین
۶ فودان  چین
۷ ژیائو تونگ چین
۸ ویت واترسند  آفریقای جنوبی
۹ ژی جیانگ  چین
۱۰ دانشگاه ملی تایوان تایوان

وی خاطرنشان کرد: در این رتبه بندی تعداد دانشگاه های برتر ترکیه از ۹ دانشگاه در سال گذشته به ۱۶ دانشگاه در سال جاری افزایش یافته است.

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: براساس این رتبه بندی کشور مصر ۸ دانشگاه در برابر ۳ دانشگاه و پاکستان ۸ دانشگاه در برابر ۲ دانشگاه در سال گذشته دارد.

مهراد عنوان کرد: همچنین در این رتبه بندی تایلند ۹ دانشگاه در برابر ۷ دانشگاه، تایوان ۲۵ دانشگاه در برابر ۲۴ دانشگاه، مجارستان ۷ دانشگاه در برابر ۶ دانشگاه و یونان ۶ دانشگاه در برابر ۷ دانشگاه در سال گذشته که پیشرفت کمتری را از خود نشان می دهند و زمینه را برای کشورهای رقیب واگذار کرده اند.

وی افزود: کشورهای لتونی، تونس، بلغارستان، کرواسی، قبرس شمالی، فیلیپین و سریلانکا برای نخستین بار در این رتبه بندی حضور دارند.

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: در این رتبه بندی از کشور لتونی دانشگاه لتونی و دانشگاه ریگا در دامنه ای بین ۲۰۱ تا ۲۵۰، از تونس دانشگاه موناستیر و دانشگاه المنار در دامنه ای بین ۲۵۱ تا ۳۰۰، از بلغارستان دانشگاه صوفیه در دامنه ای بین ۲۰۱ تا ۲۵۰، از کرواسی دانشگاه زاگرب در رتبه ۱۹۶، از قبرس شمالی دانشگاه مدیترانه شرقی در رتبه ۱۷۳، از فیلیپین دانشگاه فیلیپین در دامنه ای بین ۲۰۱ تا ۲۵۰ و از سریلانکا دانشگاه کلمبو در دامنه ای بین ۲۵۱ تا ۳۰۰ مشاهده می شوند.

مهراد تاکید کرد: در این رتبه بندی موسسات باید استانداردهای بالایی از عملکرد در حوزه های آموزشی، پژوهشی، چشم انداز بین المللی و انتقال دانش از خود نشان دهند و با سایر دانشگاه های پژوهش محور در بین کشورهای نوظهور اقتصادی رقابت کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا